Články

zpět novějšístarší

Letní škola kybernetické bezpečnosti na Masarykově univerzitě v Brně

středa 19. 7. - čtvrtek 20. 7. 2017

Ve dnech 19. a 20. července se v brněnském Kybernetickém polygonu sešlo 15 nejúspěšnějších studentů Středoškolské soutěže kybernetické bezpečnosti, včetně dvou našich studentů Ondřeje Tesaře a Jiřího Bartuška.

Toto letní soustředění mělo dva hlavní cíle – zajistit nám intenzivní školení o fázích útoků, naučit nás pár způsobů, jak prolomit aplikace a také dokázat odprezentovat svou práci. Druhý cíl byl vybrat nejlepší studenty do české reprezentace pro evropské finále ECSC (European Cyber Security Challenge).

První den probíhalo představení celého projektu KYPO, pár bezpečnostních her navržených ke školení studentů Masarykovy Univerzity. Také jsme prezentovali naše domácí úkoly – najít bezpečnostní díry z NESSUS softwaru nějakého serveru a rozebrat všechny kritické zranitelnosti. Později toho dne jsme se vydali do nedalekého VIDA! Science Centra odreagovat se a naučit se něčemu novému. Následoval večerní program, kde nám byl představen nástroj Metasploit a dobrá brněnská pizza.

Druhý den už probíhal, jak se říká "naostro". Hráli jsme už těžší bezpečnostní hry (incidenty), měli jsme pár složitějších přednášek, jako například práce s IPtables firewallem. Ovšem to, na co všichni čekali, byla hlavní "Capture the Flag" hra, která byla extrémně těžká, zato asi nejzábavnější. Cílem bylo pokořit a ukrást citlivé údaje z databázového serveru banky, která si vás najala na Penetrační test. Ačkoliv to zní jednoduše, bylo nutné se dostat přes několik počítačů, které byly skvěle koncipované.

Následovalo celkové vyhodnocení Letní školy, kde se rozhodlo, kdo z nás patnácti pojede koncem října do španělské Málagy. První tři byli vybráni na základě jejich umístění ve finále Středoškolské soutěže kybernetické bezpečnosti. Zbylí 4 soutěžící byli vybráni dle jejich bodového umístění. Z naší školy se umístil Jiří Bartušek. Jako náhradník byl zvolen Ondřej Tesař.

Celkem mohu shrnout školu jak velmi vydařenou, protože jsme se všichni perfektně bavili, ale hlavně jsme získali další cenné zkušenosti, které jsou klíčové pro naši budoucnost.

Jiří Bartušek

31. 8. 2017   RNDr. Jana Reslová