Články

zpět novějšístarší

Proběhly u nás Technohrátky!

středa 13. 9. 2017

Sotva se rozjel nový školní rok a do školy se po prázdninách vrátil čilý ruch, měla před sebou naše škola další výzvu, uspořádat a zároveň tak odstartovat letošní ročník Technohrátek.

Technohrátky si již pátým rokem kladou za cíl představit zajímavým a srozumitelným způsobem kouzlo technických oborů žákům základních škol z Pardubického kraje. Letos na SPŠE a VOŠ Pardubice zavítalo 127 žáků z devíti základních škol. Žáky na škole přivítal nejenom organizační tým z řad studentů a učitelů naší školy, ale i náměstek ministra pro školství Jaroslav Fidrmuc, radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil, ředitelka Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Eva Malinová, ředitel Krajského Úřadu práce Pardubického kraje Petr Klimpl a personální ředitelka společnosti Foxconn Jitka Kratochvílová. Ti všichni se následně sešli na tiskové konferenci, kde hodnotili úspěšnost a budoucnost projektu Technohrátky.

Pro žáky byla přichystána čtyři odborná pracoviště, kde si prakticky mohli vyzkoušet některé z dovedností, které se naši studenti učí během studia. V areálu Do Nového navštívili elektrodílnu a laboratoř měření, kde si vyzkoušeli osazování plošných spojů a následné pájení pro tzv. blikačku na kolo. K tomu si vyzkoušeli i metody měření napětí, proudu, frekvence a zobrazování periodických průběhů. Na stanovištích v budově v ulici Karla IV. pro ně byla připravena stanoviště, kde žáci zkusili nakouknout do tajů robotiky a postavit robotické vozítko ovládané tabletem, a o patro výš zkoušeli naprogramovat desku Arduino nano, pomocí kterého měli možnost řídit blikání RGB diody.

Jakmile se všichni žáci vystřídali na jednotlivých stanovištích, zamířili do školní tělocvičny, kde vedoucí projektu Technohrátky Vladimír Zemánek ověřil ve vědomostní soutěži, co se žáci za celý den naučili. Vědomostní soutěž vyhrála Masarykova ZŠ Dolní Roveň, dovednostní soutěž nabídla dramatický závěr, kdy ZŠ Prosetín pouze o půl bodu překonala druhé Sezemice. Vítězové byli podarováni ovocnými dorty a rozjeli se domů.

Doufáme, že si žáci návštěvu naší školy náležitě užili, naučili se něco nového a že někteří z nich jednou zasednou do lavic v jednom z mnoha odborných oborů na SPŠE a VOŠ Pardubice.

 

16. 9. 2017   Mgr. František Věcek