Články

zpět novějšístarší

3. místo v Astro Pi Hackathonu

pátek 18. 10. 2019

V pátek 18. října se náš tým Pardubice Pi zúčastnil soutěže Astro Pi Hackathon, pořádané v kancelářích brněnské firmy SAB Aerospace.

        Astro Pi je soutěž pořádána Evropskou vesmírnou agenturou ESA, která umožňuje středoškolským týmům nahrát vlastní kód na mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Samotný hackathon se zabýval definováním experimentu, který na tomto počítači může běžet.

        Celá akce začala v dopoledních hodinách, kdy nás za organizátory přivítali Jan Spratek (vzdělávací kancelář ESERO) a Václav Havlíček (SAB Aerospace). Následně jsme dostali celý den až do 20,00, abychom si zpracovali a připravili náš experiment a závěrečnou prezentaci. Zvolili jsme si jednu ze dvou nabízených disciplín Astro Pi a tou je "Život na zemi". Využijeme tedy minipočítač Raspberry Pi s kamerou namířenou na Zemi, která snímá tzv. blízké infračervené záření a viditelné světlo s potlačenými složkami červené a zelené barvy (pomocí modrého optického filtru). Tento set je již umístěn na ISS a krouží kolem Země.

        Rozhodli jsme se, že kameru využijeme ke zkoumání NDVI (normalizovaného diferenciální vegetačního indexu). Na základě výpočtů velikostí jednotlivých složek světla dokážeme přiřadit číselnou hodnotu, která odpovídá množství chlorofylu foceného objektu. Díky tomu budeme zjišťovat množství vegetace, které se na naší planetě nachází. Výsledné snímky poté srovnáme se čtyři roky starými snímky z projektu Copernicus (družice Sentinel) a také devatenáct let starými snímky z programu LandSat od vesmírné agentury NASA. Abychom zmaximalizovali využití našich snímků, vytvoříme mapu, která bude obsahovat námi pořízené fotografie. Závěrem naší mise by měl být verdikt, jak rychle vegetace ubývá a v jakým místech planety je tento problém nejakutnější.

        V naší kategorii se hackathonu účastnilo celkově 8 týmů, ze kterých se nám podařilo s minimálními bodovými rozdíly obsadit 3. příčku.

Filip Filipi 4.H, Václav Pavlíček 4.F a Patrik Kratochvíl 3.C

26. 11. 2019   Mgr. Kateřina Jiroutová