Články

zpět novějšístarší

Richard III. aneb „Bůh ochraňuj Anglii a Williama Shakespeara“

čtvrtek 23. 1. 2020

23. ledna navštívili studenti 1. D, 2. G, 2. H a 4. F divadelní představení Richard III. v Klicperově divadle v Hradci Králové.

Proslulá Shakespearova hra jako velmi současný „kabaret o bezmoci mocných, a to bez soucitu, bez blankversu“. Režisér David Drábek se tradičně k Shakespearovu textu nechová nijak pietně. Známý příběh obral až na kost a naopak si drze přidal své dějové linky a několik svých postav. Slavný příběh o krvavém králi, zlu a machiavelistickém boji o moc pojal jako groteskní kabaret. Drábek nešetří nejen Williama Shakespeara, ale ani další ikony anglické kultury. Role anglických královen svěřil mužům, jako to dělal Shakespeare ve svém divadle, a roli slavného padoucha skvělé Pavlíně Štorkové. K moci pomáhá Richardovi metro-sexuální vévoda Beckham/Buckingham, a když nájemný vrah, silně připomínající Fredieho Mercuryho, v Toweru zabíjí mladé královy dědice, zpívá jim k tomu Richard sladkou ukolébavku Somewhere Over the Rainbow. Ke všem popravám hraje znělka anglické fotbalové Ligy mistrů a Richard III. popravám fandí s klubovou šálou, klobásou a kelímkem piva. Vévodkyně z Yorku se nebezpečně podobá současné anglické královně a andělský chór nad pódiem zpívá popové hity jako Made in England od Eltona Johna, We Are The Champions od Queen nebo Michelle od Beatles. To vše glosováno z ptačího nadhledu i žabího podhledu. Kromě pupkaté Žáby, která svět vidí „z pozice typicky českého maloměšťáckého pivního mozola“, a intelektuálně povzneseného Ptáka můžete vidět i hostujícího afroamerického herce v úchvatné úloze Koně! Nechybí ani scénka Shakespeara s Marlowem, kterak spolu popíjejí a diskutují velmi světské problémy divadelního velikána.

Richard III. je ale především příběh o nejslavnějším (divadelním) padouchovi všech dob, příběh o zlu, o tom, jak zlo operuje, ale i o jeho přitažlivosti pro nás. Prostřednictvím Richardových důvěrných promluv k publiku Shakespeare mapuje cesty jeho pokřivené mysli a metody, které používá k manipulaci, ovládání a ničení všech, kteří jsou na jeho cestě k vytoužené moci. Klíčová je zde myšlenka, že se Richardovy oběti spolupodílejí na svém vlastním zániku, ať už svou hloupostí, lhostejností nebo neopatrností. Tolik jsou soustředěni sami na sebe a své spory, že si prostě nevšimnou, k čemu se schyluje, a když jim to dojde, už je pozdě. Přes všechny své hnusné činy je však Shakespearův Richard III. také okouzlující – svým důvtipem, silou své vůle, charismatem i svým cynismem. Nepřestává fascinovat publikum po celá staletí, stejně jako nás nepřestávají přitahovat novodobí antihrdinové.

Hry Davida Drábka nejsou určeny pro masové publikum a určitě se nebudou líbit každému, avšak originalitou a nápaditostí na české divadelní scéně rozhodně vynikají!

Mgr. Hanáková a Mgr. Hůlka

 

Zdroj: Klicperovo divadlo HK, Recenze Marie Reslové pro lidovky.cz

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/recenze/drama-richard-iii-jako-cerny-kabaret-s-dobrym-koncem.A121101_123724_pozice_82177

 

26. 1. 2020   Mgr. Kateřina Jiroutová