Články

Dotkli jsme se vesmíru

pondělí 13. 9. 2021

Tým Super Sonik Elektronik se zapojil do projektu Dotkni se vesmíru.

V rámci projektu Dotkni se vesmíru se i naše škola zapojila do projektu, jehož cílem bylo vyslat stratosférický balon, který nám umožnil netradiční pohled na zemi. 

Sestavili jsme tým s názvem Super Sonik Elektronik, který měl celý tento projekt na starosti. 

Naše sonda se do stratosféry vydala v pondělí 13.9.2021. Tým se rozdělil na dvě části.  

Piloti: Jan Václavík, Jan Mádle, Jan Kulhánek

Pátrači: Petr Janiš, Nela Indruchová, Petr Francouz, Matěj Kratochvíl 

Piloti vypustili sondu z observatoře ČHMI v Praze Libuši a tým pátračů se vydal na předpokládané místo dopadu, aby se pokusil sondu lokalizovat. 

Těsně po obědě první část týmu vypustila sondu, která během svého letu atakovala výšku 35 000 m. Predikce dopadu směřovala k Havlíčkovu Brodu, kde na sondu čekala druhá část týmu, která se jí snažila pomocí vybavení pro lokalizaci najít. Na místo dopadu se týmu podařilo dorazit těsně poté, co sonda již dopadla na zem, a její nalezení bylo pro tým velmi náročným úkolem, ale nakonec se okolo 19:30 povedlo mezi řádky brambor objevit očekávanou zásilku ze stratosféry. 

Při analýze dat ze sondy se bohužel ukázalo, že kamera, která měla pořídit snímky zakřiveného zemského povrchu, nefungovala, a tak se ze sondy podařilo získat pouze telemetrická data. Naštěstí nám kolegové z týmu Zatlastro poskytli fotky z letu, který proběhl ve stejný den o pár hodin dřív, a díky tomu jsme měli možnost prohlédnout si netradiční pohled na naší zemi a misi bylo možné považovat za úspěšnou. 

6. 10. 2021   Bc. Tereza Truncová

Další články, které by vás mohly také zajímat

Soutěž - vymyslete název našeho nově vznikajícího školního časopisu

SPŠE a VOŠ Pardubice vyhlašuje soutěž o název školního časopisu, který začne vycházet už od konce října.

Od podzimu letošního roku bude naše škola vydávat obnovený školní časopis. Dříve se náš školní časopis jmenoval Elektronka, nyní však hledáme nový, živý, zajímavý a moderní název. Nový název by měl také nějak souviset s moderním průmyslem 4.0, což je označení pro nastupující digitální věk chytrých strojů, zařízení, ...

Logická olympiáda 2021

Soutěž zaměřená na logiku

Začal nový školní rok a s ním i soutěže s matematickou tematikou. Jako první se o slovo hlásí čerstvý ročník Logické olympiády, kterou pořádá Mensa ČR. Každý soutěžící se musí letos opět registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2021. Kategorie C – studenti SŠ proběhne online ve dnech 15. – 21. října 2021. ...

Vyhodnocení motivačního programu ČEZ Distribuce

V pondělí 28. 6. proběhlo na prknech Východočeského divadla Pardubice slavnostní předání maturitních vysvědčení absolventům školy.

Tohoto předávání se zúčastnili i zástupci ČEZ Distribuce v čele s ředitelem společnosti a starostka MO1 Pardubice. Důvodem jejich účasti bylo vyhodnocení letošního ročníku Motivačního programu Prokopa Diviše, který je určen pro žáky vyšších ročníků elektrotechnických oborů. Programu se zúčastnilo ...