Články

zpět na články novějšístarší

Erasmus+ CIT 8 - jižní Irsko - Cork, Mallow

pátek 7. 6. - pondělí 24. 6. 2019

Zahraniční praxe žáků SPŠE se uskutečnila již podesáté.

Ve dnech 7. – 24. 6. 2019 se jí obdobně jako v předchozích stážích zúčastnilo 14 žáků 3. ročníků IT, tentokrát poprvé v jižním Irsku.

V čem byla tato stáž jiná?

Byla jiná v tom, že účastníci úplně poprvé byli ubytováni v místních rodinách. Zpočátku jsme z toho měli obavu, posléze se však tato skutečnost stala jedním z největších přínosů pobytu. Jak jsme poznali, Irové jsou obecně velmi milí, přátelští a vstřícní lidé, a to platilo bez výjimky i o „našich rodinách“. Nejenže se o své svěřence dobře starali, ale se zájmem s nimi debatovali o životě v české zemi, o zájmech a možnostech mladých lidí a jejich názorech na situaci v Evropě. To byla velká příležitost procvičit si jazyk, navíc v zemi, kde je angličtina rodným jazykem.

Jaké byly firmy v Mallow a Corku?

Kdo čekal, že bude na 14 dní posazen do kanceláře a celou dobu bude pracovat jen na počítači, byl tak trochu překvapen. Téměř všichni žáci byli umístěni v malých firmách s jedním, dvěma, nebo několika málo zaměstnanci. A v takové firmě musí všichni dělat všechno. Díky tomu se naši stážisté seznámili nejenom s tím, jak grafické návrhy vznikají, ale také s jejich realizací. Potiskovali trička či různé dárkové předměty, ořezávali a vázali vytištěné publikace, balili hotové zakázky, fotografovali výrobky, na počítači upravovali kvalitu fotografií a vkládali je do webové databáze, atd.

Co kromě samotné pracovní praxe žáci v Irsku viděli?

Jak už bylo řečeno, seznámili se různými lidmi, viděli, jak se v Irsku mnohdy tvrdě pracuje, i to, jak se Irové umí skvěle bavit, jak chytlavá je Irská hudba a jak je nakažlivá jejch bezprostřednost a dobrá nálada.

Viděli Dublin, Cork, pláže v Ardmore, výrobu Jameson whiskey v Midletonu, krásnou přírodu Killarneyských jezer, život šlechty v Muckross House, vojenskou pevnost v Kinsale a okusili ledovou vodu Atlantického oceánu.

9. 8. 2019   RNDr. Jana Reslová